Otthonunk a vegyszereket forgalmazó vállalatok legfőbb fenntartója, hiszen akkor érezzük igazán tisztának a házat, ha takarítást követően nem csak a kosz tűnik el, de fertőtlenítettük is a lakást. Szerencsére nem kellenek vegyszerek és tonnányi műanyagflakon ahhoz, hogy tiszta környezetben éljünk. Lássuk hogyan takarítsuk a házat környezetkímélően.
Mi legyen otthon?
Kezdjük is az elején. Nagyrészt olyan alapanyagokra van szükség, ami fellelhető egy átlag háztartásban, de azért nézzük a bevásárlólistát.
- Ecet
- Alkohol
- Citromlé
- Olíva olaj
- Szódabikarbóna
- Desztillált víz
- Illóolaj
- Fekete szappan koncentrátum (vagy kasztíliai szappan)
A fekete szappan koncentrátum, mint utolsó pont nyilván már nem
a mindenhol fellelhető alapanyag. Én a Pauza webshopján bukkantam rá, és az üvegeket is itt vásároltam.
Általános tisztítószer, általános tisztítás
Általános tisztítószerként, használhatnánk a fekete szappant is önmagában, de kicsit lassan oldódik vízben, így én jobbnak láttam kicsit előre hígítani, így a többi hozzávalót is könnyebben el tudtam keverni benne.
- 1 dl fekete szappan
- 0,5 dl desztillált víz
- 0,5 dl alkohol
- 5 ml illóolaj (bármilyen lehet, én minden takarítószerbe citromosat teszek)
A már előbb említett lassú oldódás miatt ajánlatos külön edényben összekeverni.
Ha elkészült, több hónapra is elegendő lesz és el is áll. Fél vödör vízben elég 1 evőkanálnyi, vagy 2-3 pumpálásnyi felmosáshoz, törölgetéshez. Makacsabb foltokhoz, mondjuk sütő, tűzhely tisztításához lehet keverni egy kicsivel hígabb szert spriccelős üvegbe és közvetlen használni, majd eldörzsölni, de én nedves ronggyal szoktam eloszlatni egy pumpálásnyit, majd feldörzsölöm kefével.
A további szemét elkerüléséhez érdemes mosható rongyokat, illetve komposztálható anyagokból készült eszközöket használni sima szivacs és papír helyett. Akár régi ágyneműből vagy pólóból is vághatunk magunknak erre a célra darabokat.
Ecet és szódabikarbóna
Azonnal jó kérdés lehet, hogy kell e ezeket külön takarítás céljára előkészítenünk. A válasz: nem, de érdemes.
Az ecet előkészítésével igazából semmi dolgunk, tiszta 20%-os ecetet töltünk spriccelőfejes üvegbe és adjunk hozzá bármilyen illóolajat. Spriccelve sokkal könnyebb felvinni függőleges felületekre, az illóolajjal pedig elkerüljük, hogy az egész házban ecet szag legyen. Ez nálam különösen fontos, mivel érzékeny az orrom.
A szódabikarbónát tegyük tálba, csepegtessünk rá illóolajat, majd jól keverjük össze. Ezután terítsük tálcára és hagyjuk megszáradni. Ha kész, öntsük zárható porcukorszóróba és készen is vagyunk. Itt a sima citromos olaj mellé én levendulát is szoktam használni, folytassuk is ennek az okával.
Szőnyegtisztítás: Szórjunk szódabikarbónát egyenletesen a szőnyegre, hagyjuk állni 15-20 percig, majd porszívózzuk fel. Ez idő alatt a szódabikaróna baktériumölő hatása teszi a dolgát, így ha végeztünk tiszta, fertőtlenített és kellemes illatú padlószőnyeg marad utánunk.
Vízkőoldás: Amennyiben függőleges felületet takarítunk, vízzel öblítsük le, majd szórjunk rá szódabikarbónát, vízszintes felületre, egyszerűen csak rászórhatjuk. Fújjunk rá ecetet és hagyjuk pezsegni őket. Ha már elmúlt a pezsgés dörzsöljük át, majd öblítsük le és a vízkőnek nyoma sem marad.
Szintén jó megoldás rongyot, vagy papírt ecetbe áztatni, amit így a felületre simítunk és otthagyjuk.
Tűzhelytisztítás: A tűzhelyet, sütőt pontosan ugyan úgy tisztítsuk ahogy a vízköves területeket. A szódabikarbóna és ecet kémiai reakciója közben keletkezett hő felmarja a legocsmányabb, leragadt csúnyaságokat is, így igazából bárhol “maró” hatásra van szükség, ez a tökéletes megoldás(én a tepsik aljába leégett ételmaradékot is így szedem fel).
Lefolyótisztítás: Itt elhagyhatjuk az illatosított verziókat, ugyanis nagyobb mennyiséget igényel mint a korábbi műveletek. Öntsünk forrásban lévő vizet a lefolyóba és hagyjuk kicsit megszáradni. Ezután lassan öntsünk 4-5 evőkanálnyi szódabikarbónát bele és öntsük le fél bögre ecettel. Hagyjuk had pezsegjenek, majd ismét forró vízzel öntsük le. Ha a lefolyó el van dugulva, használjunk kicsit többet, illetve ha időről időre forró, esetleg ecetes forró vizet öntünk a lefolyóba, kicsit ritkíthatjuk a dugulás gyakoriságát.
Ugyan ez a módszer alkalmazható a wc tisztítására is.
Ablakpucolás
- 1 dl ecet
- 0,5 dl alkohol
- 0,5 dl citromlé
Mindent keverjünk össze egy spriccelő fejes üvegben és készen is vagyunk
Használjuk ki a kor adta lehetőségeket, mert nagyszerű mosható ablaktisztító kendőket lehet már vásárolni, én minden használat után kimosom az enyémet és tökéletes állapotban van. Ennek a rongynak a fent tarthatósága végett nagyon poros, koszos ablakoknál, esetleg a külső felületeknél, először a már elkészített általános tisztítószerrel és bármilyen takarításra használt ronggyal töröljük át az ablakokat, vagy ha tudunk beszerezni csomagolásmentes papírtörlőt, erre se kell külön költenünk.
Bútorápoló
- 1 dl extra szűz olíva olaj
- 1 dl citromlé
Pumpás, vagy akár spricnis üvegbe vele és jöhetnek is az érzékeny (vagy nem) bútorok.
A bútorokat takarítsuk le vízben feloldott általános tisztítóval, majd ha megszáradt, fogjunk egy tiszta rongyot, és oszlassuk el rajta a bútorápolót. Személy szerint el sem akartam hinni, de jobb mint a bolti szerek.
Mostmár mindenünk megvan a tavaszi nagytakarításhoz, remélem nektek is beválnak a receptek. Próbáljátok ki és számoljatok be a tapasztalataitokról!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: